Чага (от лат. Inonotus obliquus) е паразитна дървесна гъба, която най-често вирее по кората на брезата. Ето защо тази чудодейна гъба се нарича още брезова гъба. Ето какви са чудодейните свойства на гъбата Чага.

Какво представлява гъбата Чага?
Когато спорите на гъбата попаднат в процеп на дървесната кора, гъбата започва бавно да се оформя като черна напукана издатина на стеблото. Тя достига до размери около 30 см в ширина и 15 см дълбочина. Отвън е черна, но вътре е кафява. И за разлика от другите дървесни гъби, тази е доста твърда, почти колкото самото дърво, към което е прикрепена. Необходими са обаче около 20 години докато гъбата порасне достатъчно и стане годна за консумация.
Гъбата на практика се храни от дървесните сокове на брезата и се превръща в най-хранителната и богата на полезни вещества част от цялото дърво. Чага гъбата е изключително богата на мед, калий, цинк, калций, желязо, магнезий, манган, фитохимикали, феноли, ензими, витамини от група В.
Какви са лечебните свойства на гъбата Чага?
Брезовата гъба е особено популярна в Азия, най-вече в северните райони на Русия, където се приготвя чай от нея като превенция от развитието на ракови заболявания и като средство за подсилване на имунната система.
Гъбата чага е ефикасно средство и за намаляване нивата на кръвна захар, нормализирането на кръвното налягане и сърдечния ритъм, помага при някои храносмилателни смущения, язва. Брезовата гъба е също силен антисептик и се прилага при инфекциозни и възпалителни процеси като антимикробно средство.
Гъбата чага е също мощен адаптоген, като помага на организма ви да се справи със стреса, помага за по-добрата ви физическа и умствена работоспособност и забавя процесите на стареене в тялото ви.
Как се консумира гъбата Чага?
Може да я намерите под формата на много препарати – капки, мазила, кремове, гелове, лечебни напитки. Но може да си я купите и изсушена и да си приготвите чай от нея или отвара за инхалации.
Как да си приготвите чай от сушена Чага?
Залейте 25 гр. сушена гъба с 500 мл. вода и оставете да престои 6 часа, след което сварете гъбата за десетина минути, прецедете и добавете малко мед за вкус. Пие се по 100 мл. на ден, а останалото количество се съхранява в хладилник.
Любопитно:
В Сибир наричат Чага “Гъба на безсмъртието”
В Китай й казват “Цар на растенията”
В Япония е позната като “Диамант на гората”.
Вижте също:
Източник: https://zdrave.rozali.com/
Add comment