Проблемите с храносмилателната система се случват по-често, отколкото се говори за тях. Всъщност при жените проблемите с храносмилането са дори по-обичайни, отколкото при мъжете. Научете повече за най-често срещаните храносмилателни проблеми при жените и как може да се избавите от тях.

Според различни проучвания дамите са по-склонни да се сблъскват с храносмилателни проблеми, отколкото мъжете. Най-вече това са киселинният рефлукс, синдромът на раздразнените черва и запекът. Често обаче тези проблеми не се обсъждат открито, защото все още някои хора смятат, че темата за храносмилателните проблеми е табу. Ако обаче направите първи стъпката да заговорите за някой подобен проблем, най-вероятно ще видите, че изобщо не сте единствените. Научете повече за храносмилателните проблеми, с които най-често се сблъскват жените и по какъв начин може да ги овладеете:
Киселинен рефлукс
Най-общо казано киселинният рефлукс представлява състояние, при което киселините от стомаха се връщат обратно към хранопровода. Често за възникването на киселинен рефлукс е отговорен долният езофагеален сфинктер, който не се е затворил след преминаването на храната. Киселинният рефлукс обаче може да бъде предизвикан и от консумацията на пикантно ястие или след поглъщането на твърде голямо количество храна.
Какво е усещането: Кисел или горчив вкус в устата или гърлото, лошо храносмилане и киселини в стомаха – парещо чувство, което се „издига“ към гърдите, са сред най-честите симптоми на киселинния рефлукс.
Какво да направите: Киселинният рефлукс е нормален, ако се случва само понякога или пък по-често по време на бременност. Има лекарства, които се продават в аптеките и които облекчават именно симптомите на киселинния рефлукс. От друга страна, ако смятате, че сте предразположени към този храносмилателен проблем, най-добре намалете риска по естествен начин. Избягвайте кисели храни, яжте по-бавно и не преяждайте. Също така се хранете поне три часа преди лягане, за да осигурите на стомаха си достатъчно време да усвои погълнатата храна.
Ако всяка седмица се сблъсквате с неприятните симптоми на киселинния рефлукс, това може да бъде признак за неговата хронична и по-тежка форма, наречена гастроезофагеална рефлуксна болест.
Запек
Запекът е сред най-честите храносмилателни проблеми, с които се сблъскват жените. По-бавното движение на остатъка от консумираната храна през дебелото черво е причина за появата на запек. Запекът сам по себе си не е болест, а в някои моменти от живота си дамите са по-предразположени към него – например по време на бременност и след раждане.
По-малко от три изхождания в седмицата се смята за запек. Ако изпражненията са прекалено твърди и преминават болезнено, това също е симптом на запека.
Какво може да направите: Пийте много вода, приемайте храна, богата на фибри, наспивайте се и бъдете физически активни. Дисбалансът на чревния микробиом също може да бъде предпоставка за появата на запек. Качествени пробиотици, съдържащи бифидобактерии ще бъдат от полза.
Подуване на корема
Подуването на корема при жените може да бъде предизвикано от месечния цикъл, от натрупването на газове, лошо храносмилане или по-бавно преминаване на храната (знаехте ли, че жените имат по-дълго дебело черво от мъжете?). Понякога подуването на корема може да означава бактериален свръхрастеж или хранителна непоносимост.
Какво може да направите:Пийте повече билков чай и по-специално чай от джинджифил, мента и лайка, които подпомагат храносмилането и облекчават подутия корем. Някои йога пози също биха могли да намалят подуването на корема. Ако подуването на корема продължи по-дълго време и е придружено с болка, посетете вашия лекар.
Прочетете още:
6 храни, полезни за храносмилателната система
Храносмилателен стрес – как да се справите с подутия корем, киселините…
Източник: https://zdrave.rozali.com/
Add comment