Хормоните на добрата форма могат да ви накарат да виждате живота само в розово, ако съумеете да поддържате баланса им. Как се постига хормоналното равновесие?

Хормоните доставят информация на органите в човешкото тяло и регулират, стимулират или успокояват техните функции.
СЕРОТОНИНЪТ намалява апетита за сладко
Това вещество подпомага предаването на нервния поток от един неврон на друг и играе важна роля в регулирането на настро- ението, апетита и съня. Прекалено силните емоционални състояния, хранителните отклонения и силното желание за захар могат да говорят за недостиг на серотонин.
Серотонинът се произвежда от триптофана – аминокиселина, която се приема заедно с храната. Наблегнете на рибата, месото, яйцата, сиренето, бананите и ядките. Дневната светлина стимулира секретирането му, така че по-често излизайте навън!
ТЕСТОСТЕРОНЪТ стимулира сексуалното желание
Тестостеронът управлява либидото и при двата пола, въпреки че женският организъм го произвежда в много малка доза. По време на менопаузата той почти изчезва и това причинява спад на желанието за секс.
Бъдете физически активни! Секретирането на тестостерона е свързано с мускулната маса, която намалява с възрастта, ако не я поддържаме. Следете особено внимателно за затлъстяването около корема, защото тази мазнина смущава функциите на ендокринната система. Важно е храненето да е балансирано, богато на протеини и полезни мазнини. Най-подходящите продукти са яйца, мазни риби, бобови храни, рапично масло.
ЕСТРОГЕНИТЕоблекчават в периода на предменопаузата
Около 50-годишна възраст започва постепенният спад в производството на женските хормони, докато то напълно стихне. При голяма част от жените това предизвиква сухота на кожата и лигавиците, топли вълни, нарушен сън, променливо настроение.
Консултирайте се с гинеколог, тъй като недостигът на естрогени може да бъде поправен с приема на синтетични хормони по лекарско предписание. Разбира се, те могат да бъдат заменени с фито-естрогени, на каквито са богати соята, лененото семе и някои други растения.
МЕЛАТОНИНЪТ подпомага съня
Мелатонинът се произвежда в организма, когато изчезне дневната светлина, тоест вечер и нощем. Ефектът е поява на желание за сън. Но нашият съвременен ритъм на живот и постоянното излагане на светлината на екраните нарушават този естествен биологичен механизъм.
Един час преди да се запътите към леглото, загасете всички екрани – на компютъра, телевизора, телефона. Тяхната синя светлина блокира производството на мелатонин. Вземете книга и прочетете няколко страници на приглушената светлина на нощна лампа – така неусетно ще преминете към съня.
ПРОГЕСТЕРОН за комфорт преди цикъла
Много жени страдат редовно от предменструалния синдром, характерен с усещане за подуване, напрежение в гърдите и раздразнителност в продължение на няколко дни преди цикъла. Отговорността обикновено пада върху прогестерона, който е в недостиг в този момент от месеца.
Дискомфортът може да се преодолее с приема на магнезий и витамини от група В, както и на ароматно масло от пореч.
КОРТИЗОЛ – добър и лош стрес
Този хормон се отделя в организма в критични моменти и ни предпазва в случай на опасност. Но той става токсичен, когато стресът стане хроничен. В този случай той води до отслабване на имунната система, задържане на вода в тъканите, напълняване.
Най-добрата стратегия за поддържането му в оптимална доза е практикуването на релаксация, йога, медитация.
ЕНДОРФИНИТЕбалансират настроението
Невероятната химическа фабрика, нашият мозък, произвежда естествен „морфин”, който ни помага да преодолеем успешно различни стресови ситуации. Ефектът на ендорфините се изразява в усещане за спокойствие и блаженство.
Има два лесни начина да стимулирате производството на ендорфини. Първият е физическата активност – ходене пеша, колоездене, плуване… Вторият обобщава приятните усещания като оргазъм, спонтанен смях, масаж. Не забравяйте, че удоволствието има лечебен ефект върху организма.
Източник: https://zdrave.rozali.com/
Add comment