Безспорна е ролята на кърменето, както за детето, така и за майката. Това е най-естественият и лесен начин да се осигурят необходимите хранителни вещества, вода, адекватно наддаване на тегло, модулира се имунната система, осигурява пасивен имунитет и др. По отношение на майката – засилва се връзката майка-бебе, в ранния следродилен период – намалява се кървенето, стимулира се инволуцията на матката, а в дългосрочен план са отчетени намален риск за развитие на остеопороза и рак на гърдата и яйчниците. Кърменето, като процес изискава търпение, постоянство и подход. Във всеки един момент е възможно да се появят затруднения или бебето да откаже да суче. Най-важното е майката да запази спокойствие и да следва някои прости стъпки за справяне с проблема. При неуспех, винаги е необходима консултация със специалист в планов порядък.
Затрудненията могат да настъпят още в самото начало, при първите опити за кърмене
Още тогава, детето не захапва зърното, плаче и е раздразнително, изглежда сякаш не знае какво да прави, когато му предложите гърдата.
Съвети за справяне удома:
- Настанете се удобно, отпуснете се и говорете на бебето докато го кърмите. Опитайте да го стимулирате, като докосвате горната устна със зърното. След като отвори уста, поставите зърното до твърдото небце на кърмачето.
- Около 25 % от децата предпочитат да се хранят с биберон, ако им е било предложено до 3-4та седмица. Има възможност, да се възстанови кърменето, но е необходима консултация със специалист по кърмене. Може да се наложи временно употреба на протектори за зърна.
- Опитайте да накарате бебето да засуче вашия показалец, или биберон-залъгалка, за да свикне и след минутка го сменете със зърното. Преди всяко хранене е необходимо да измивате добре ръцете си със сапун и течяща вода.
- Изцедете ръчно малко количество кърма, за да усети аромата.
- Намалете налягането около ареолата, за да улесните засукването. С две ръце внимателно, притиснете гърдата, така че отока да се редуцира.
- Подходът кожа-до-кожа, може да подпомогне на кърмачето да се концентрира и да стимулира отделянето на кърмата. Поставете бебето до своето тяло, за да почувствате контакта около 15 до 20минута преди хранене.
- Ако горните съвети не помагат – изцеждайте кърмата. Продължете да изцеждате на всеки 2-3 часа, дори бебето да не засуква. Може да потопите върха на зърното в кърма, за да спомогнете да се ориентира.
- При липса на резултат до 3 дни е необходимо посещение при лекар.
Необходимо е да се оцени отказът от сукане, тъй като той може е свързан със заболяване у кърмачето.
По телефона не е възможно да се прецени, ако има проблеми с размера и формата на зърното.
Кърмачето винаги ще поеме храна от бутилка с охота, дори да е сукало до момента, поради разликата в потока. Предпочитанието на шише не се дължи на вкусовите разлики между кърмата и формулите за изкуствено хранене.
Деца, които са били на естетвено хранене е възможно внезапно да откажат да сучат
Това често се случва около 3-4 месец. Възможно е да се дължи от една страна на майката заради:
- Хормонална промяна – ако е започнал менструакният цикъл. Това състояние е свързано с намаляване количеството на кърма.
- Употреба на нов сапун, препарат, аромат. Върнете се към познатите продукти.
- Стрес при майката.
- Прием на храна (чесън, яйца, бонбони, мента). Диетата влияе на кърмата до 8-12 часа.
Отстрана на кърмачето:
- Възможно е да има белези на заболяване – температура, раздразнителност, проблеми с изхождането. Необходима е консултация с лекар;.
- Появата на първи зъбки;
- Физиологични промени във вкуса и появата на интерес към друг вид храна в конкретни периоди (4-5 месец; 7месец; 9 или 12 месец)
- Предпочитание само към едната гърда. Това може да се дължи на проблем в другата.
- При по-големи деца може да е признак на отбиване.
Обикновено отказът от кърмене отминава. Необходимо е да се уточни причината, което невинаги е лесно.
Необходимо е детето да се храни и да приема течности, така че предложете шише.
Изцеждайте гърдите и съхранявайте правилно кърмата.
Библиография:
Breastefeeding Telephone Triage and Advice, Maya Bunik,MD; MSPH,FABM,FAAP; American Academy of Pediatrics
| Puls.bg
Add comment