Някои навици в ежедневието ни, храната, която консумираме, козметиката, която използваме – много наглед безобидни неща могат да окажат влияние върху хормоните ни. Те обаче са под наш контрол и ние може да правим осъзнати избори кое е полезно и кое е вредно за нас. Научете по какъв начин може да балансирате хормоните си по естествен начин.

Как да балансирате хормоните си по естествен начин?
 © iStock

Понякога причинителите на хормоналния дисбаланс могат да бъдат „разкрити“ по-трудно, но признаците за този проблем са доста по-очевидни. Някои от симптомите на хормоналния дисбаланс са:  промяна в температурата – от горещи вълни до чувство на студ, изтощение (без значение часовете сън), тежка и(ли) болезнена менструация, акне и други кожни проблеми, тревожност, депресия и промени в настроението, невъзможност за отслабване, храносмилателни проблеми, промени в косата, кожата и ноктите, проблеми със съня, ненаситен апетит.

Кои хормони стоят зад тези симптоми?

Естроген: Твърде много естроген може да причини болезнена и обилна менструация, раздразнителност и наддаване на тегло (особено в зоните на дупето, бедрата и корема). Твърде малко естроген пък може да доведе до болки в ставите, повече бръчки и вагинална сухота.

Прогестерон: Ниското количество прогестерон кара жените да се чувстват тревожни, да имат проблеми със съня и менструацията им да идва по-често. Високият прогестерон от своя страна прави дамите по-податливи на разплакване и създава по-голяма чувствителност на гърдите. На него може да се дължи също така и чувството на умора, след като се събудите.

Хормонален дисбаланс >>>

Инсулин: Инсулинът регулира колко количество глюкоза (кръвна захар) попада в клетките. Инсулиновата резистентност може да се прояви като чувство на умора след хранене, нередовни или липсващи менструации.

Тестостерон: Твърде много тестостерон е причината, заради която на някои дами им предлагат да пият противозачатъчни хапчета, за да лекуват акнето си или за да имат редовна менструация (когато тя липсва). Твърде малко тестостерон пък се проявява като умора, лесно разплакване и ниско либидо.

Добави описание

Проблемите с щитовидната жлеза са често срещани сред жените и могат да бъдат причина за нередовна менструация, умора, тревожност, депресия и косопад.

Защо хормоналният баланс е толкова важен?

Както вече стана ясно хормоните влияят върху настроението, енергията, менструацията, либидото, кръвната захар, съня. Само си представете един типичен тийнейджър, чиито хормони „бушуват“ и лесно ще добиете представа защо балансираните хормони в тялото са толкова важни.

Как да балансирате хормоните си по естествен начин?

Балансирането на хормоните не е лесно, както и не се случва бързо. Основата, върху която човек трябва да „стъпи“, е промяна в начина на живот. На първо място – много важно е това, с което се храните.

С какво да се храните, за да балансирате своите хормони?

  • Зеленчуци без нишесте

Консумирайте между 400 и 600 грама зеленчуци без нишесте (скорбяла) дневно. Залагайте на листни зеленчуци, цвекло, моркови, чесън, лук, броколи, карфиол. Колкото по-голямо разнообразие, толкова по-добре. Добавяйте кълнове от броколи в салатата си поне три пъти седмично, за да подобрите баланса на естрогена.

  • Протеини

Качественият протеин помага на черния дроб да детоксикира тялото, засища и контролира нивата на кръвната захар – все полезни неща за балансирането на хормоните. Яжте повече бобови храни, ядки и семена. Опитайте се да консумирате по-чисто месо.

Добави описание

  • Здравословни мазнини

Здравословните мазнини спомагат за регулиране на кръвната захар и снабдяват тялото с енергия, необходима за създаването на хормоналния баланс. Приемайте повече ленено семе, авокадо, студено пресован зехтин, кокосово масло, масло от макадамия и маслини. Авокадото също е чудесен източник на В6, който поддържа оптимални нива на естроген и прогестерон.

  • Храни, богати на фибри

Стремете се да включвате минимум 25 грама фибри дневно в менюто си. Фибри се съдържат в авокадото, плодовете, ядките и семената, както и в листните и кръстоцветните зеленчуци.

  • Пийте вода

Колкото повече вода пиете всеки ден, толкова по-добре. Най-добре се снабдете с бутилка без бисфенол А и по желание добавяйте лимон или лайм към водата.

Избягвайте да съхранявате храната си в пластмасови кутии. Преустановете и употребата на сламки, ако е възможно.

Други начини да балансирате хормоните си естествено

Не само храната може да ви помогне в задачата да балансирате своите хормони. Хормоналният баланс зависи също и от това по какъв начин мислите, спите и се движите.

Добави описание

Тренирайте: Кардио тренировките заедно със силовите такива могат да подобрят хормоналния баланс. Стремете се да тренирате поне половин час всеки ден. Може да редувате кардио и силови тренировки. Или пък опитайте йога, пилатес, танци – нещо, което ви харесва. Важното е да сте физически активни.

Подобрете съня си: Качественият сън, по 8 часа на ден, ще ви помогне да балансирате своите хормони.

Намалете нивата на стрес: Когато сте подложени на стрес, тялото ви преминава в „авариен“ режим, покачвайки и впоследствие спадайки нивата на кортизол. Опитайте се да намалите стреса в ежедневието си. Научете се да вдишвате дълбоко, медитирайте, елиминирайте токсичните взаимоотношения и отделяйте време за приятни занимания. 

Прочетете още:

Как да предотвратите хормонален дисбаланс?

Хормоните, заради които жените надебеляват

Източник: https://zdrave.rozali.com/

naturalbg

View all posts

Add comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

naturalbg

Най- нови